O Jurajovi Hatríkovi


Juraj Hatrík (1941 - 2021) - slovenský skladateľ, pedagóg a hudobný teoretik. Študoval na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave kompozíciu u A. Moyzesa a hudobnú teóriu a analýzu u O. Ferenczyho (1958-1962).

V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 20.stor. pôsobil v Hudobnom fonde v Bratislave, kde sa venoval najmä organizovaniu a moderovaniu prehrávok s diskusiou v Klube skladateľov a stretnutí s hudbou v stredisku Hudba a mládež.

Po skončení školy krátko pôsobil ako učiteľ na Konzervatóriu v Košiciach a následne ako ašpirant a asistent na Hudobnej a tanečnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Po nedobrovoľnom prerušení v 70. a 80. rokoch 20. storočia sa na školu vrátil vyučovať hudobno-teoretické predmety, a to predovšetkým hudobnú analýzu a pedagogiku (1990-2014). Pre budúcich pedagógov zaviedol predmet "hudobná dielňa - modely a prax pedagogickej komunikácie o hudbe" a nadväzujúce predmety, zamerané na rozvoj tvorivosti. Bol zakladateľom a predsedom Asociácie učiteľov hudby Slovenska, na pôde ktorej založil a rozvinul tradíciu pravidelných seminárov integratívnej hudobnej pedagogiky pre učiteľov.

Skladateľská tvorba zahŕňa množstvo titulov pre rôzne obsadenia (symfonické, hudobno-dramatické, zborové, komorné i sólové), pričom veľká časť je adresovaná deťom a mládeži. Kompozičné majstrovstvo sa - po niekoľkých rokoch hľadania, štúdia veľkých majstrov i vlastnom experimentovaní - ustálilo v jedinečnej hudobnej reči, ktorá v sebe spája minulosť i súčasnosť (melodičnosť, rozšírená tonalita a modalita, ale i práca so sériami a i.), ako i štrukturálne a obsahové, často mimohudobné inšpirácie a paralely. Patril ku skladateľom, ktorí vedia rovnakou rečou osloviť dieťa i dospelého (poslucháča i interpreta) na príslušnej úrovni jeho schopnosti vnímania a technických zručností.

V tvorbe zameranej na dieťa treba vyzdvihnúť predovšetkým tie oblasti, ktoré sú nové a dosiaľ málo frekventované: tvorba integratívnych hudobno-scénických projektov rôznych typov (hudobno-dramatické výchovné koncerty pre školy a projekty, určené na spolutvorbu dospelých s deťmi), ďalej skladby, určené na interpretáciu v partnerstve dospelý (učiteľ, výkonný umelec, rodič) a žiak a v neposlednom rade menšie či väčšie edukačné projekty (hudobné rozprávky a príbehy, hudobné hádanky, rébusy či žarty).

Výber z diela:

Symfonické a koncertantné:

2 symfónie, koncertantná fantázia pre klavír a orchester "Ecce quod Natura", symfonická poéma "Litánie okamihu", Ikaros - koncertantná poéma pre husle a orchester

Vokálne:

Zlatý tucet pesničiek pre detské hlasy a klavír, Ajhľa, príroda! (cykly detských zborových obrazov so sprievodom klavíra Vysoký otec - široká mať a Nie som človek, predsa žijem), Tri venovania, Ad matrem a i.

Komorné:

Sentencie, Nonetto di studi facili a 4 Monológy pre akordeón, Fogli d´album - impastamenti sottili (Lístky do pamätníka - drobné splynutia) pre cimbal, ľahkoovládateľné nástroje a hlasy, Sonatína pre husle a violončelo, Malý a veľký - ruka v ruke pre malú a veľkú violu, skladby pre rôzne komorné zoskupenia (duá, triá, kvartetá) a i.

Pre klavír:

Toccata, Malá suita, Bolo-nebolo, Stopy, Smutno spieva vtáčik (pre klavír ľavú ruku), Melancholická suita, Krajinou Šťastného princa I (pre klavír sólo) a II (pre klavír štvorručne), Rozprávky pre Barborku, Spievaj, klavír!, Klíčenie semienok, Graffiti in misura di Carl Czerny pre 3 hráčov na klavíri, Poď do môjho náručia pre 2 - 3 hráčov na klavíri a i.

Hudobno-dramatické projekty pre deti a mládež:

Rozhlasové cykly Medzi Trpaslúšikmi (alegória 7 Trpaslúšikov ako 7 tónov diatoniky) a Záhadné pesničky, celý rad výchovných koncertov pre školy formou hudobno-scénických kompozícií, hudobno-dramatické projekty pre realizáciu v školských podmienkach s deťmi (Statočný cínový vojačik - hra s 12 tónmi chromatiky, Bájky o Levovi, Legenda o Breze a i.)

Bližšie informácie o osobnosti a diele autora nájdete v knihách:

Hlas pamäti - portrét skladateľa Juraja Hatríka (zhovárala sa a zostavila Eva Čunderlíková, H plus 2003)

Eva Čunderlíková: Klíčenie semienok - tvorba Juraja Hatríka a jej hudobno-pedagogické kontexty (H plus 2013)

Tatiana Pirníková: Sny - projekty - dozrievanie, hudobný workshop ako priestor pre integráciu (Súzvuk Prešov 2005)

Juraj Hatrík: Cesty za hudbou a k hudbe (H plus 2016)

Juraj Hatrík: Bermudský trojuholník hudobnej pedagogiky alebo Kam sa v pedagogickom procese stráca hudba? (H plus 2018)

PaedDr. Eva Čunderlíková, PhD.